İçeriklerVideo
Trend

Rise of Empires: Ottoman İzle

Rise of Empires: Ottoman İzle

Rise of Empires: Ottoman

İlgili Makaleler

Herkese merhaba, uzun zamandır devam eden Türk dizileri akımını devam ettiren Netflix Muhafız Hakan’dan sonra Rise of Empires: Ottoman adlı Türk tarihi belgesel dizisini biz izleyicilerine sundu. Dizinin belgesel tadında olması benzer şekilde kurulmuş İmparatorluklarının kuruş dönemini görselleştirecek bir seriyi ilk olarak Osmanlı kısmını anlatıyor.

Toplamda 1 sezon 6 bölümden oluşan belgesel dizi yayınlanmasından itibaren çok fazla kez izlenerek tartışmalara konu oldu.

Belgesel içerisinde kronolojik olay örgüsüyle başkarakter II. Mehmet ve ordusu tarafından Konstantinopolis’i kuşatılması ve sonunda Fethedilmesine uzanan belirli aşamaları biz izleyicilere aktarıyor.  Tartışmalara konu olan kısmı iki taraf arasında ki savaşın dizi yapımcıları tarafından eşit bir bakış açısıyla çekilmediği yönündeydi. Tarihi belgelere göre sürecin çekildiği dizi bazı konularda abartıldığı düşünülen tartışmalar, gerçek tarihte olağan şeylerin ne kadar doğru oldu üzerine yorumlanıyor.

Birçok sanatçı ve yapımcının bir tarihi dizinin akıcı olabilmesi için, gerçek tarihin belirli temaları üzerinde farklı açılarla işlenmesinin o dizinin sürdürebilirliğini etkilediğini belirtiyor. Nitekim Rise of Empires: Ottoman’da da benzer şekilde belirli konuların dışında günlük olağan olaylara gerçekliği tartışılmayan senaryolar ekleniyor.

Gelelim dizinin olay örgüsüne, dizide tarihler II. Mehmet’in ilk tahta geçişinden itibaren hayal ettiği şeyin peşine düşmesiyle başlıyor. İlk icraatı  Osmanlıya karşı vergileri yükselten Doğu Roma İmparatorluğun karşısında Rumeli Hisarına boğazı kontrol eden bir kale yapmaktır. Roma tarafı bu girişimi her ne kadar engellemeye çalışsa da kale kısa sürede tamamlanır. Olay örgüsünün bu kısımdan sonra hızlandığı belgesel dizide çeşitli entrikalar ve olaylar yaşanıyor.

Diziyi varsa üyeliğiniz Netflix üzerinden buradan: https://www.netflix.com/tr/title/80990771

 

360cookie-checkRise of Empires: Ottoman İzle

Oy ver

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu