İçerikler
Trend

Wikipedia Kolay Yoldan Gir – WikiZero

Wikipedia Kolay Yoldan Gir – WikiZero

Wikipedia’ya Kolay Yoldan Gir

İlgili Makaleler

Herkese merhaba, sizi bu yazıya çeken malum durumun farkındayız. Bu yüzden size kolay yoldan Wikipedia’ya girmenin yöntemini anlatacağım.

Neden Kapatıldı ya da Engellendi?

Hemen hemen İnternetle ilişiği olan veya kullanan herkesin mutlaka en az bir defa kullandığı, ABD menşeili bir site olan Wikipedia, insanların aradığını bulma ve bilgilendirme konusunda ilk akla gelen site olmuştur. Alt yapısı sayesinde birçok ülkede kullanılan ve bu ülkelerde yüzlerce yazara sahip olan site her zaman aranılan bir ilaç olmuştur.

Ne yazık ki bu amacı saptıran birçok yazar bu sitede barınıyor ve kara propaganda yaparak bazı gerçekleri kitlelere yanlış bir şekilde anlatıyor. 

Bu ve buna benzer olaylar yıllarca tekrarlanıyor ve sürekli bilgiler teyitte muhtaç kalıyor.

Ne yazık ki Suriye’de başta olmak üzere Dünya’da etkili olan DAEŞ terör örgütünü Türkiye ile aynı başlık altında tutması ve desteklediği türünde içeriklerini eklenmesi sonucu soruşturma başlatıldı. Türkiye’nin Wikipedia’ya yazılan içeriklerin kaldırılması yönünde yaptığı başvuruları yine Wikipedia’ya tarafından dikkate alınmaması ve söz konusu içeriklerin düzeltilmeme hakkını savunması olayı bir üst pozisyona soktu. Wikipedia içeriği kaldırmayıp savunması sonucu Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından erişime kapatıldı. Olaya ilişkin durum tıpkı daha önce kapatılan Youtube video içerik sitesine benzedi ancak, yıllar sonra tekrar açılmıştı. Bu sefer Wikipedia'dan bu içeriklerin kaldırılması dışında ek tedbirler alındı.

Wikipedia ülkemizde erişime yasaktır.

Bu tedbirler; Türkiye, Wikipedia'dan ülke içerisinde temsilcilik açması, uluslararası hukuka uygun davranması, mahkeme kararlarını uygulamaları ve Türkiye'ye yapılan karartma operasyonlarının bir parçası olmamasını talep etmişti. Talepler ilk haliyle istenmeye devam ediyor. Wikipedia’nın durumu aşikâr ancak, bunu ufak bir yöntemle atlatabiliriz.

Ama unutmayalım bunu yapmak sizi ihtiyacınıza kalmış. Wikipedia'nın kapatılması Ülkemiz açısından olumlu sonuçlara itti. Çünkü erişimine ulaşamadığımız her bilgi için bugün yeni birçok kaynak oluşmuş durumda.

Wikizero ile giriş

https://www.wikipedia.org/  engelli hali

https://tr.wikipedia.org/wiki/Anasayfa engelli hali

Görselde ki gibi noktadan sonrasına 0 (sıfır) ekleyerek wikizero sayfasına ulaşarak yazıları okuyabilirisiniz.

Güncelleme: Wiki Zero 0 ile başlayan alternatif erişim sayfası yasal nedenlerden dolayı 00 (iki sıfr) ekleyerek girilebilir halde olacaktır. Dilerseniz 1 (bir) ekleyerekte aynı sayfaya ulaşabilirisiniz.

Görselde ki gibi noktadan sonrasına 00 (sıfır) ekleyerek wikizero sayfasına ulaşarak yazıları okuyabilirisiniz.

https://www.00wikipedia.org/  erişilebilir hali

https://www.1wikipedia.org/  erişilebilir hali

https://tr.00wikipedia.org/wiki/Anasayfa erişilebilir hali

https://tr.1wikipedia.org/wiki/Anasayfa erişilebilir hali

Dilerseniz Wikizero uygulamasıyla telefondan kolay erişim sağlayabilirisiniz.

Wiki Zero Android

Yazı hoşunuza gittiyse beğenmeyi unutmayın.

150cookie-checkWikipedia Kolay Yoldan Gir – WikiZero

Oy ver

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu