Web Tasarıma Neden Yönelmeliyiz?

Web Tasarıma Neden Yönelmeliyiz?

Merhaba, biliyorsunuz ki artık hayat web dünyası üzerinde devam ediyor. Hayatımızın bir parçası olsa da bunsuzda yaşamak mümkün oluyor. 

Teknolojinin, bir şarkıyı telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirme hızından daha hızlı olduğu günümüz dünyasında, yapılanlara yetişebilmekte bir o kadar zaman ve maliyet gerektiriyor. Alışveriş, eğitim, sanat ve teknolojinin hüküm sürdüğün web siteleri bizlere hizmet etmek için rekabet pazarını kurdu. Gerek alışverişte gerekse sosyal paylaşım alanlarında birbirinden farklı binlerce site inanılmaz desteklerde bulunuyor.

E-ticaret alanında yeni yeni gelişmeye başlayan ve her geçen gün daha da küreselleşen Türkiye 'de alışveriş yapmak, Sinemaya/Tiyatroya/Maça bilet almak  artık çok kolay olmakla birlikte aynı zamanda günlük işler arasına girdi.

Reklam dünyası Televizyondan çok web sitelerinde yayılmaya başladı, sebebi ise ucuz, kolay ve istediği müşteriye anında ulaşabilen bir yapıya dâhil olması. Hatta televizyon ekranlarında birçok web sitesi ve firma kendi sitelerinin reklamlarını yayınlama yöntemine başvuruyor. Bu sayede maliyeti daha az bir şekilde müşteriyi bünyesine çekiyor. Reklam dünyasının getirdiği popüler akım insanların işine, evine ve daha da önemlisi cebindeki telefonuna erişim sağlıyor. Her ne kadar tehlikeli yanları var olsa da en çok kullanılan pazarlama yöntemi olmaktadır. 

Firmaların dâhil olduğu bu ticaret ve reklam dünyasında insana yani müşteriye daha yakın olduğunu söyledik, peki bunu nasıl başarıyorlar?

En kolay yöntem ile sizlere açıklayalım;

Örnek olarak bir alışveriş sitesinde gözünüze çarpan bir elbiseye baktınız, çok değil 20 saniye bile kalsanız sitede artık sizde o çapaya takılmış oluyorsunuz. Peki, ne demek bu? Takıldığınız her çapa sizin o web siteye kırıntılar bırakmanıza sebep oluyor, tıpkı bilmediğiniz bir ormandan yolunuzu kaybetmemek için yola bıraktığınız bir taş işareti gibi. Bu işaretleri hemen hemen her web sitesine bıraktığınızı düşünün işte bu web siteleri sizlerin konum, ip adresi, isim, eposta, cinsiyet, yaş, telefon, telefon markası ve bunun gibi birçok bilginize erişim sağlıyor, kötü yazılımlı siteler ise sizin şifrelerinizi hatta kredi kartı bilgileriniz alabilir bu konuda hassas olun.

Biz iyi yönlü olanlar ile devam edelim, söylediğimiz gibi örnek olarak sizin sürekli gezdiğiniz bir web sitesi o esnada sitede bulunan elbise çeşitleri ile sizin ip adresinizi kaydediyor. Sizin başka bir web siteye ya da kendi sosyal paylaşım adresine geçtiğinizde bulunduğunuz sitenin reklamlar bölümünde daha önce gördüğünüz elbiseyi veya benzer ürünü daha indirimli halini size yansıtıyor. Bunu birçok site uygulamaktadır. Ele aldıkları ilk veri sizin ip adresiniz olacaktır.

Bütün bu reklam yönlendirme, bilgi saklama gibi işlemlerini Google, Yandex gibi büyük arama motorları ve firmalar kontrol etmektedir. Bilgisayarınızda incelediğiniz bir ürünle telefonda karşılaşmanız büyük bir tesadüf değildir bunu bilmelisiniz, mutlaka bir kırıntı bırakmış oluyorsunuz.

Bütün bunları anlatmam da ki sebebe gelecek olursak bu reklamlar ile para kazanan sitelerin olmasıdır. Bunun yanında sizin de bir siteniz varsa ya da bir web sitesi oluşturursanız ve bu sitenize reklamları eklerseniz sizde para kazanabilirsiniz.

Web tasarımla bu işin çok içli-dışlı olduğunu bilmeniz gerekir çünkü o web siteyi siz tasarlarsanız kim ya da ne gibi sorularını cevabını biliyor olacaksınız. Bir grafikçi yaptığı işte ona verilen verileri görselleştirebilme bilgisine sahiptir. Peki, bunu neden web tasarım için kullanmayalım ki? 

Web tasarımda kodlama bilgisine sahip ama verileri doğru bir şekilde görselleştirme yeteneğine sahip olamayan yüzlerce insan var. İşte burada bir grafik tasarımcının yani grafikçinin araya girmesi gerekiyor.

Yapmanız gereken web sitesi  şablonları incelemek ve görsellik açısında sade ve çok işlevli ara yüzler yapmaktır. Birçok web sitesi ve firma ücretli/ücretsiz çeşitli işlere yönelik web şablonları paylaşmaktadır.

Şunu da düşünmekte fayda var, bir şablon oluşturdunuz ve bir kazanç sağladınız, peki bu şablonu siz kodlarsanız daha fazla kazancınız olmaz mı?