Grafik Tasarımın Geleceği nedir?

Grafik Tasarım Ölüyor mu?, Grafik Tasarımın geleceği nedir?

Eğer grafik tasarımın bir dil olarak düşünseydik, uluslararası anlaşma dili olan ingilizceden kat ve kat önemli bir dil olduğunu düşünürdüm. Çünkü yazı onu okuyabilmekle ve anlamakla sınırlıdır. Oysa ki müzik öyle mi, ya da resim? Benim fikrim grafik tasarımın ortak değerleri olan resim ve müziğin ürünür, yine bence müziğin görünmeyen yanını grafik tasarım bir şekilde anlatıyor bize.

Peki Grafik Tasarım müzik midir? Hayır, tam olarak değil. Müzik yüzyıllarını sayacak kadar yeni bir şey değil, bilinmeyen bir tarihten geliyor ve toprak gibi sürekli işleniyor. Oysa ki grafik tasarım postmodernizm etikisyle yeni renkler edinen, pastel boylar gibi form değiştiren ve  çabuk eriyen bir ürün oldu. Ama müzik gibi sürekli içindeki ezgileri kullanarak yeni bir form ile karşımıza çıkıyor, örnek olarak günümüzün dijital argumanları ile yoğurulması gibi. Belki yeni pastel renklerin gelmesine bizler de şahit oluyoruz.

Tekelleşmenin farklı bir anlam ile yüklendiği günümüzde grafik tasarım tekel fikirlerin çoğul örnekleri ile karşımıza çıkyor. Yani bir dergiyi ya da bir posteri tanımlayan genel nitelikleri, kurallar çerçevesinde anlayabiliyor ve tanımlıyoruz. Oysa ki bunlar bir kurala uyarak oluşmadı günümüze kadar. 100 yıl önce bir posteri ihtiyaç çerçevesiyle ölçeklendiyorduk, ancak günümüzde bilgisayarda şablon olarak sunuluyor bize. Her şeyi standarda uyarlamak zorundamıyız? Bir kartvizitin ölçülerinin neden diğerleriyle aynı olmak zorunda olduğuyla alakalı bir durum bu, çünkü bir çerçeveye uymak zorunda çerveler de bir standarda uymak zorunda.

Gelecek, Teknolojinin geleceği grafik tasarımı derinden etkiliyor, somut örneklerden bir ara çıkan grafik tasarım tekrar somutlaşmaya başlayacak. Bu yeni yeni tanışıp hayatımızın her konumunda etikin rol oynayacak 3D objeler ile tekrar eskisi kadar önemli olacak. Çünkü grafik tasarım bilgisayar diline yoğrulduğu zaman insanların kullanabileceği bir çok kolaylığı yanında getiridi. Bu kolaylık bir şeyleri tasarlamaktan, bir şeyleri oluşturmaya evrildi. Grafik tasarım aynı müzikteki gibi görünemeyen şeyi ortaya koyduğu gibi elle tutulabilir bir forma getirdi. Grafik Tasarım bir şeylerin bilinmeyen yanlarını bizelere hissettiriyor. Duyguların anlamlı bir formda olması gerektiği gibi davranıyor. Ama unutmayalım henüz bir şeyler duyamıyoruz. Grafik Tasarım nasıl duyulabilir bir forma girecek?

Peki eğitim? Eğitimin grafik tasarımda ki yeri sadece akdemisyenlerin kaygısı olduğunu bilmeliyiz. "Okumayla olunmuyor" diyenlerle "eğitimsiz bir anlamı yok" diyenler tartışma halinde. Eğer birilerine bir şeyler öğretmek istiyorsanız felsefi yaklaşmanız gerekir. Bu sorunun cevabını müzik hocası bilir, bir ressam ya da bir oyuncu. Ama bilginin en kolay paylaşıldığı yerde yani bir eğitim sürecinde olmak size çok çey katacaktır. Grafik Tasarım programlardan ibaret değildir. Bir ajansta çalışmak ya da bir matbaada çalışmak sizlere grafik tasarımıncı yapmaz, sadece hali hazırda bir çarkın dişlisi yapar.